Jak se starat o baterii v notebooku

Baterie je to, co z části dělá notebook notebookem, protože umožňuje jeho použití i na místech, kde není k dispozici jiný zdroj elektrického proudu. K tomu, abychom dokázali energii ukrytou v baterii efektivně využít, je dobré vědět něco o tom, jak s baterií dobře zacházet.

Co je dobré znát a vědět

Baterie vydrží cca. 3 roky

Už je to tak, ať budete baterii používat nebo nebudete, stejně Vám za nějakou dobu sama „umře“. Proto je při koupi baterie dobré zkontrolovat datum výroby. Čím novější, tím lepší. „Novou“ baterii starou půl roku už bych asi nekupoval.

Počet cyklů nabití

Odhaduje se, že baterie vydrží zhruba 300 až 1000 nabíjecích cyklů. Každé nové nabití tedy způsobuje snížení kapacity baterie. Ta ovšem neztrácí ani tak svou výdrž, jako množství energie, kterou je schopna v daném okamžiku vydávat, takže i se starou baterií, která při běžném provozu vydrží 30 minut, může při režimu spánku (suspend) vydržet až několik desítek hodin.

Skladování baterií

Pokud baterii nebudete delší dobu používat (více než 2 měsíce), je dobré ji nechat nabitou asi na 60% a uskladnit při teplotě okolo 15°C.

Co baterii škodí

Úplné vybíjení akumulátoru

Tato metoda se aplikovala na starších typech baterií trpících tzv. paměťovým efektem. U Li-ion baterií je však tento způsob nevhodný, protože ji zbytečně ničí. Li-ionové články je lepší mít stále nabité (pokud baterii používáte), z čímž ovšem souvisí další odstavec.

Přebíjení baterie

Při plném nabití a nějaké době nepoužívání baterie (obvykle stačí několik dnů) dochází k samovolnému poklesu energie a baterii příliš nesvědčí, pokud ji okamžitě začnete nabíjet (tzn. nabíjet baterii při 97% není ideální). Proto je lepší nechat baterii vybít asi do 80% a teprve pak ji začít znovu nabíjet.

Příliš vysoké a nízké teploty

Optimální teplota pro používání baterie je kolem 20°C, příliš vysoké (nad 30°C) a nízké (pod 5°C) baterii docela silně poškozují.

Jak se o baterii dobře starat

Nabíjet při cca. 30–80%

Je dobré udržovat baterii nabitou, při používání ji nevybíjet do příliš nízkých hodnot a zase nenabíjet, když je téměř úplně nabitá.

Dávat pozor na teplotu

Tzn. nedávat baterii do blízkosti tepelných zdrojů (topení, slunce, nebo třeba nabíjecí adaptér k notebooku) a nevystavovat ji nízkým teplotám (typicky používání v chladném venkovním prostředí).

Při používání šetřit energii

Čím menší odběr bude notebook mít, tím déle budete moci pracovat a tím delší dobu Vám baterie vydrží. Nejvíce energie spotřebovává zatížený procesor, snažte se ho tedy pokud možno příliš nezatěžovat. Spoustu energie ušetříte snížením jasu displeje, popř. vypnutím wifi karty a bluetooth, pokud je zrovna nepotřebujete. Přehrávání hudby z reproduktorů si také bere svou daň, stejně tak používání CD/DVD/Blue-ray/HD DVD mechaniky.

Příklady ze života

Zima a suspend

Od kamaráda jsem nedávno slyšel, že notebook při přenášení nevypíná, ale jen uspává, což mu umožňuje rychlý přístup k systému kdykoliv potřebuje. Několik týdnu na to říkal, že mu rapidně klesla výdrž baterie, z původní 1,5 hodiny vydrží nyní jen 30 minut. Z toho plyne, že není dobré přenášet notebook (s baterií) při nízkých teplotách v režimu spánku. To samé bych doporučil i pro letní parné dny.

Odběr a výdrž

Svoji první baterii jsem měl z repasovaného notebooku. Bylo na ní znát, že už má své nejlepší dny za sebou a většinou vydržela slabou půlhodinku. Když jsem však jel jednou vlakem a na notebooku jsem si pouze četl nějaký pdf soubor, vydržela bez problémů celou hodinovou cestu. Šetřit energii se proto rozhodně vyplatí.

Zdroj: http://itty.cz/pece-o-baterii-v-notebooku (Ondra „ondrg“ Geršl)

hw/jak-se-starat-o-baterii-v-notebooku.txt · Poslední úprava: 21.03.2013 19:33 autor: wladik

Nástroje pro stránku